Kuchnia z pomysłem, czyli jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? cz. 2

PO PIERWSZE: oceń swoje potrzeby

źródło: httpss://www.pinterest.com

 

Zastanów się, w jaki sposób planujesz korzystać ze swojej kuchni. Czy lubisz gotować, czy też raczej traktujesz to jako zło konieczne? Jak często gotujesz? Wolisz gotować sam, czy w towarzystwie? Jak często przyjmujesz gości? Tego typu pytania pozwolą Ci ustalić swoje potrzeby względem kuchni. Jeśli nie gotujesz zbyt często, prawdopodobnie nie potrzebujesz ogromnej lodówki, profesjonalnego piekarnika, czy zabudowanego urządzenia do gotowania na parze. 😉 Możesz wtedy również iść na pewne kompromisy w kwestii doboru materiałów, czy też rozplanowania układu funkcjonalnego kuchni. Z kolei, jeśli jesteś typem osoby, która często gotuje, Twoja kuchnia musi być urządzona w 100% funkcjonalnie i trwale.

Tak więc nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania kuchni. Dlatego do każdego projektu architekt musi podejść indywidualnie biorąc pod uwagę potrzeby klienta.

 

 

PO DRUGIE: wybierz potrzebne sprzęty AGD

źródło: httpss://www.pinterest.com

 

Znając już swoje potrzeby, dużo łatwiej będzie nam ustalić, jakie sprzęty AGD są dla nas niezbędne w kuchni. W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, czy mają to być urządzenia do zabudowy, czy wolnostojące. Następnie należy zwrócić uwagę na gabaryty sprzętu, jego funkcje, poziom zużycia energii, wody, itp. Warto też wybierać urządzenia z jednej firmy, w tej samej linii stylistycznej. Zasada ta głównie dotyczy sprzętu do zabudowy, z widocznymi frontami (piekarnik, mikrofalówka, ekspres do kawy, itp.). Dla małych kuchni, warto poszukać urządzeń kompaktowych lub typu “2 w 1”.

 

PO TRZECIE: mierz siły na zamiary

źródło: httpss://www.pinterest.com

 

Jeśli masz nieograniczony budżet, to jesteś w najlepszej możliwej sytuacji. Masz wtedy niezliczoną ilość opcji w projektowaniu swojej kuchni. Niestety zdarza się to bardzo rzadko i najczęściej musimy pójść na pewne ustępstwa.

Jeśli jesteś osobą, która ma ograniczony budżet, ale lubisz gotować i robisz to często, warto zainwestować w najlepsze systemy i wyposażenie szafek, na jakie Cię stać (zawiasy, systemy szuflad, kosze cargo, itp.). Warto również pomyśleć o dobrym, wytrzymałym blacie.

Jeśli mało gotujesz i nie zamierzasz wydawać majątku na kuchnię, możesz skupić się na jej wyglądzie (ładnych frontach, oświetleniu oraz urządzeniach wielofunkcyjnych, które zajmują mniej miejsca w kuchni i na pewno są bardzo pomocne. Najprawdopodobniej nie będą Ci przeszkadzały zwykłe szafki i systemy z niższej półki cenowej.