KUCHNIA Z POMYSŁEM, CZYLI JAK ZAPROJEKTOWAĆ FUNKCJONALNĄ KUCHNIĘ? CZ. 3

PO CZWARTE: ergonomia i układ funkcjonalny

W każdym wnętrzu, bez względu na jego wymiary, musimy postarać się o utworzenie odpowiedniego układu funkcjonalnego. Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, więc dobry układ funkcjonalny jest w niej bardzo istotny.

Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której możemy zarówno godzinami eksperymentować nad nowymi kulinarnymi specjałami, jak i przygotować coś na szybko. Układ kuchni oraz jej poszczególne elementy należy tak rozplanować, aby nie wykonywać niepotrzebnych ruchów, błądząc pomiędzy jednym, a drugim jej końcem. Oznacza to rozmieszczenie strategicznych miejsc i sprzętów w taki sposób, aby praca w kuchni przebiegała jak najpłynniej, bez utrudnień i zbędnego marnowania czasu. Gotowanie ma być przecież przyjemnością! 😉

Strategiczne miejsca w kuchni to: chłodziarka, zlewozmywak + zmywarka, płyta grzewcza + piekarnik.

Muszą one tworzyć logiczny ciąg zwany trójkątem roboczym. Rozmieszczenie tych sprzetów w trzech narożnikach trójkąta z uwzględnieniem przestrzeni roboczej po obu stronach, zapewnia nam najwygodniejsze gotowanie. Trójkąt roboczy w każdej kuchni wygląda nieco inaczej. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania dla każdej kuchni.

źródło: httpss://www.pinterest.com

 

PO PIĄTE: systemy

Obecnie standardowe dolne szafki zostały wyparte przez dużo bardziej praktyczne i ergonomiczne szuflady. Pozwalają one na jak najlepsze zagospodarowanie cennej, kuchennej przestrzeni oraz dodatkowo ułatwiają dostęp do przechowywanych przedmiotów. Dzisiejsze nowoczesne szuflady przystosowane są do przenoszenia dużych obciążeń, a ich otwieranie i zamykanie nie sprawia najmniejszych problemów. Bardzo modnym rozwiązaniem w nowoczesnych kuchniach stało się używanie szuflad z tzw. zabierakiem (szuflad wewnętrznych), dzięki którym możemy mieć łatwy dostęp do kilku szuflad jednocześnie. Dodatkowym atutem tego typu systemu jest ujednolicenie frontów kuchennych i ukrycie tego, co może się kryć w środku.

żródło: www.peka.pl

 

Oprócz szuflad coraz częściej stosuje się szafki typu cargo, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie wąskich przestrzeni. Czasem zdarza się, że podczas projektowania do zagospodarowania pozostaje nam niewielka wnęka. Dotychczas zwykle wypełniało się ją wąską, otwartą szafką. Rozwiązanie takie ma swój urok, jednak nie każdy lubi mieć otwarte szafki, na których zbiera się kurz. Poza tym takie rozwiązanie nie ma dużej wartości funkcjonalnej. Wraz z pojawieniem się koszy cargo, powstała możliwość rozwiązania tego tematu nieco inaczej. Jedną z opcji jest umieszczenie takiego kosza w pobliżu zlewozmywaka. Idealnie do tego sprawdzi się wąskie cargo z wieszakiem np. na ręcznik kuchenny oraz na środki czystości. W pobliżu piekarnika – cargo z półkami, gdzie zmieścimy wszelkie oleje i rzeczy potrzebne przy gotowaniu. Szafki cargo nie ograniczają się jednak tylko do tych podblatowych. Coraz większym uznaniem mogą pochwalić się szafki wysokie tego typu, które sięgają nawet ponad 200 cm wysokości – idealne jako szafka gospodarcza, w której bez trudu pomieścimy nasze zapasy.

żródło: www.peka.pl

 

Kolejnym systemem wartym uwagi jest system Tandem dla półek wysokich. Oferuje on ogromną przestrzeń do przechowywania żywności – można ją układać zarówno na półkach wewnętrznych szafki, jak i na stelażu znajdującym się na drzwiach, podobnie jak w lodówce. Podczas otwierania szafki, tylne półki przesuwają się do przodu. Dzięki temu wygodnemu rozwiązaniu możemy na pierwszy rzut oka sprawdzić całą zawartość szafki i łatwo dotrzeć do poszukiwanego produktu.

 

Szafki narożne, które dotychczas były bardzo nieergonomiczne i niewygodne, również możemy wykorzystać inaczej niż poprzez zamontowanie półek, z których trzeba wszystko wyjąć, by dostać się do przedmiotów przechowywanych z tyłu. Ślepy narożnik jest tak skonstruowany że dostęp do jego wnętrza jest mocno utrudniony, bo ma on tylko jedne drzwiczki, zwykle szerokości około 40 cm, kiedy cała szafka może mieć nawet 90 cm długości. Dziś w szafkach narożnych możemy zamontować różnego rodzaju wyjeżdżające kosze (typu Magic corner), półki (typu Le mans), a nawet szuflady!