Mały świat wielkich możliwości

Zaprojektować kuchnię, salon czy łazienkę nie jest łatwo ale zazwyczaj po wysłuchaniu upodobań klientów, zastosowaniu odpowiednich rozwiązań stwarzamy coś, co będzie funkcjonalne i designer’skie. Ale jest jedno pomieszczenie, które stanowi wyzwanie dla projektanta – pokój dziecięcy. Jest to przestrzeń, która ma być światem dla małego człowieka. Przestrzeń, która pomaga mu się rozwijać, bawić i ma być bezpieczna. Każdy kolor czy materiał ma być tak dobrany tak by maluch cieszył się każdą sekundą spędzoną w tym miejscu, by on jak i jego rodzice spali spokojnie. Dla dorosłych jest to tylko kolorowy pokój z pluszakami dla dziecka jest to cały świat.

Przy projektowaniu takiej przestrzeni należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ta niewielka przestrzeń powinna łączyć wiele funkcji: edukację, zabawę, wygodę a także elementy, dzięki którym rozwinie swoje talenty.

Trud w projektowaniu takiego pomieszczenia to też fakt że maluch szybko rośnie a jego poglądy i potrzeby zmieniają się z dnia na dzień. Warto zastanowić się nad takimi rozwiązaniami, które nie będą determinować generalnego remontu co roku. Należy tak zaplanować rozkład funkcjonalny, by na miejsce łóżeczka z przewijakiem można było w późniejszym okresie wstawić zwykłe łóżko. Warto zostawić jakieś miejsce by koszyk z klockami bez problemu podmienić na kącik sportowy, czy też miejsce małego astronauty bądź malarki, albo tancerki. Dobrze zaplanowane przechowywanie posłuży nam na długie lata, podobnie jak miejsce do nauki

Edukacja. Biurko z krzesłem to nie wszystko, powinniśmy zawrzeć tam też elementy sprzyjające całemu procesowi nauki. Dobre oświetlenie to podstawa – lampka przy biurku powinna być piękna jak i funkcjonalna, może zastanowić się nad nietypowym oświetleniem podwieszanym? Oczywiście pamiętajmy o świetle naturalnym, którego powinno być jak najwięcej. Wygodne i ergonomiczne krzesło, najlepiej regulowane. Maluchy rosną tak szybko, nie możemy pozwolić na problemy z kręgosłupem (tj. niektórzy dorośli :)). Dodatkowo tablica korkowa, czy tablica do pisania ułatwi stawianie czoła dziecku zadaniom domowym. Podobnie jak najróżniejsze mapy, globusy, liczydła – ważne by były w formie zabawowej, by nauka sprawiała większą radość!

Kącik do zabawy, czy kącik hobbystyczny powinien być przede wszystkim bezpieczny i umożliwiać rozwój. Wysokie drabinki bez zabezpieczeń mogą stać się powodem złamanej ręki. Ostre kąty czy szorstkie materiały także będą powodować płacz przy każdym otarciu. Pokój nie powinien stanowić miejsca w którym malec musi uważać na wszystko by się nie zranić, wystarczy że w cały mieszkaniu musi być ostrożny. Zaokrąglone kąty, miękki dywan (znajdą się nawet takie z atestami) pozwoli na to by dziecko poddało się swoim marzeniom.

Wygodę przyniesie wiele poduszek, dywanów, koców. Maluchy uwielbiają spędzać czas w swojej ,,bazie” pod pościelą siedząc w poduchach. Bardzo przyjemnym rozwiązaniem są miękkie panele ścienne typu fluffo, będące mniej więcej na wysokości dziecka pozwolą mu na bezpieczne bieganie po swoich czterech kątach.

Mały pokój – wielka odpowiedzialność dla projektanta. Od początku trzeba myśleć o design’ie, funkcjonalności i oczywiście przyszłości. Zadbajmy o mały świat małego człowieka, ma się w nim przecież rozwijać kolejna wielka persona!!!

źródło zdjęć: pinterest.com