Trendy 2019!

Nowy rok – nowa ja, nowy rok – nowe wnętrza. Nie wiem czy uda mi się dotrzymać swoje postanowienia noworoczne, natomiast na pewno będę wierna świeżym trendom desgin’u! Odejście od bieli, wielkie grafiki, obłe kształty, powrót do lat 70tych i inne to nadchodzące hity 2019 w świecie wnętrz!

 

BARWY

Odchodzimy od sterylnej bieli (nareszcie?) style skandynawskie wciąż wyglądają pięknie, natomiast trochę się przejadły. Witamy pastelowe barwy, w szczególności jasnoliliowy, seledynowy, jasnożółty czy przykurzony i rozbielony błękitny – mogą być tłem dla naszych wnętrz bądź ich dominantą. Zeszłoroczne mocne kolory (granat, butelkowa zieleń czy milenijny róż) również dopasują się do pasteli modnych w tym roku. Ogłoszony kolorem roku 2019 karmelowy spiced honey, beżowy, pomarańczowy w morelowym, brzoskwiniowym i terakotowym odcieniu oraz brązowy w wersji kawy z mlekiem lub czekolady to barwy które będą królować w świecie design’u!

Oczywiście od szarości, bieli i czerni nie uciekniemy – te barwy pomagają utrzymać równowagę przy tylu barwach, natomiast będzie ich dużo mniej. Wersja dla odważnych: wnętrze wykończone w bardzo okrojonej palecie barw. np. odcienie pomarańczu, moreli i brzoskwini?

 

OBŁE MEBLE

Z czym wam się kojarzą obłe meble? Oczywiście królowały we wnętrzach w latach 70tych XX wieku. Trendy wnętrzarskie coraz bardziej powracają do starych stylów, co wcale nie jest złe – co więcej wygląda świetnie! Okrągłe stoły, stoliki a nawet kanapy ! W dodatku elementy dekoracyjne także zaczynają mniej przypominać kostki a uciekają ku owalnym kształtom.

Tapicerka także zmieni swoją podstawę – (kojarzone z vintage czy scandi) cienkie drewniane nóżki odejdą (niezamierzony żart) na rzecz loftowych, metalowych podstaw – chromowych, czarnych bądź na rzecz całkowitej rezygnacji z podstawy.

 

MATERIAŁY

W 2018 najmodniejsze było oczywiście drewno, było wszędzie! Oczywiście jest piękne i jest bardzo ponadczasowym materiałem, drewno potrafi dodać szlachetności i równocześnie ciepła do naszych wnętrz. Ale (!) w tym roku lubujemy się w kamieniach, w nierównej teksturze (płyty 3D). W szczególności widzimy pojawiające się lastryko (mam nadzieje że przestanie kojarzyć się w Polsce ze starymi klatkami schodowymi z lat 70tych). Marmur także nie pozostaje w tyle, zresztą ten kamień zawsze był w modzie.

Co więcej: płytki w niestandardowych kształtach i rozmiarach, mozaiki, nierówne powierzchnie – wszystko kumuluje się na taki ,,ład w nieładzie”.

 

WZORY

Wielkie wzory! Najlepiej całe ściany pokryte w pięknych kształtach! Czy będzie to ściana z obrazami czy tapeta z ogromnymi kwiatami! Najważniejsze żeby było wielkie i nie pozostawiało wolnych przestrzeni na naszych ścianach tzw. horror vacui. Ponownie widzimy powrót lat 70 tych – zapełnione ściany, na szczęście nie rosyjskimi dywanami, a tapetami, tkaninami, płytkami, strukturami i wieloma innymi. Motywy florystyczne na pewno przeważają w tym trendzie.

 

DEKORACJE

Przy dekoracjach modne będzie łączenie pozornie niepasujących do siebie materiałów. Już nie raz wspominałam że najlepsze połączenia to te na zasadzie kontrastu i tutaj to widzimy. Na tapet brane są nie tylko kształty a materiały – ciężkie metale i delikatny papier ryżowy. Tutaj jednak należy pamiętać o równowadze, tak by metale nie obciążyły wizualnie wnętrza, a papierowe dodatki nie sprawiły by wyglądało na mdłe i bez pazura.

 

Co sądzicie o tych trendach? Też uważacie że style scandi już odrobinę się przejadły? Największe targi design’u odchodzą od nich na rzecz wyżej wymienionych (ale oczywiście nie tylko) rozwiązań. Uważam, że w końcu nasze wnętrza dostają pazura i tego czegoś, co sprawia, że jest nie tylko przytulnie a niesamowicie stylowo!

Źródło: https://www.homebook.pl/artykuly/4108/trendy-2019-we-wnetrzach-co-bedzie-modne-w-2019-roku
źródło zdjęć: pinterest.com