Jak dobrać dodatki do naszego wnętrza?

Niby taki prosty element – dodatki, ale nie zapomnijmy że każda część wyposażenia gra pewną rolę w całokształcie wnętrza – może być tłem dla dominanty, bądź czymś co tworzy cały design. Kształt, materiał, kolorystyka to wszystko na co powinniśmy zwracać uwagę przy dobieraniu środków !

Po pierwsze oceńmy jak wygląda baza naszego wnętrza. Bardzo prosta? Utrzymana w bielach, szarościach bez tłustych rozwiązań projektowych? To wtedy mamy piękne pole do popisu w dodatkach 🙂 Puste ściany zapełnijmy obrazami. Wolne przestrzenie wypełnijmy roślinami (dracena? begonia?) – co więcej piękne nowoczesne donice dopełnią taki kąt. Nie zostawiajmy sofy pustej, dobierzmy poduszki, które wprowadzą przytulny klimat Otwarte półki świetnie nadadzą się na bogate biblioteczki, które ostatnimi czasy są bardzo na topie. A skoro mamy już biblioteczkę, to może zastanowić się nad wielkim tapicerowanym fotelem  w ciekawym kolorze? 🙂 . Przy takiej prostej bazie możemy wybrać nawet kilka kolorów które zechcemy wpleść w nasze cztery ściany. Może być to mocna barwa w parze z pastelami a design stworzy się sam!

Bardzo ważnym akcentem są na pewno krzesła i lampy. Wyobraźcie sobie minimalistyczne wnętrze, w stylu ,,Ikei”. Rozwiązania proste, ładne i budżetowe. Dodajcie teraz nowoczesne krzesła rodem z Salone del Mobile oraz designerskie lampy! Od razu lepiej, prawda?

Co w momencie gdy nasze wnętrze jest przepełnione designerskimi rozwiązaniami, dzieje się w nim bardzo wiele, dominują ciemne kolory a każdy kąt jest zapełniony tłustymi meblami? Tutaj musimy roztropniej dobierać dodatki. Nie mogą gryźć się z tłem – muszą z nim harmonijnie współgrać. Mamy tutaj tak na prawdę dwie drogi do wyboru: minimalistyczne drobne rozwiązania lub równie bogate jak samo wnętrze. W pierwszym przypadku wystarczą odpowiednio dobrane poduszki, drobne rośliny oraz proste grafiki na ścianach. W drugim przypadku możemy takie wnętrze ubrać w elementy, które będą z nim idealnie komponowały! Tutaj musimy być bardzo ostrożni, wybierzmy odpowiedni materiał (skóra? welur? złoto?) i trzymajmy się go bardzo skrupulatnie, tak by nie zaburzyć harmonii całokształtu.

Dokładnie to samo dotyczy krzeseł i lamp. Wybierzmy takie które nie kolidują z wnętrzem (szklane oprawy?) bądź takie które jeszcze bardziej nasycą designem nasze otoczenie. Ja bym chyba wybrała drugą drogę – im więcej designu tym lepiej! Pamiętajmy na pewno by nie zahaczyć o kicz!

Dodatki to element bardzo ważny i wbrew pozorom trudny. Możemy nimi stworzyć designerskie wnętrze, nawet gdy baza jest bardzo prosta. Jesteśmy w stanie kreować nimi wygląd naszych czterech ścian w różne strony – ku przepychowi bądź ku minimalizmowi. Musimy jednak bardzo uważać na ich dobór, tak jak mogą upiększać mogą także zaburzać wizerunek, a co za tym idzie samopoczucie w takim miejscu nie będzie najlepsze.