Gra światłem

Oświetlenie to jeden  z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Rozróżniamy dwa główne rodzaje światła – sztuczne i naturalne, które oczywiście dzielą się na inne podrodzaje ze względu na barwę, intensywność, rodzaj oprawy, kierunek padania i wiele innych. Przy pomocy światła możemy dowolnie kreować klimat, możemy podkreślać a także ukrywać niektóre detale, a nawet jesteśmy w stanie optycznie zmieniać gabaryty danego pomieszczenia.

Zaczynając projektować zwróćmy uwagę na ilość światła naturalnego we wnętrzu. Zgodnie z logiką – tam gdzie wpada go dużo, zastosujemy mniej sztucznych rozwiązań świetlnych, niż w pomieszczeniach bez okien. Ważne jest usytuowanie inwestycji względem kierunków świata.

Następnym krokiem będzie dobranie oświetlenia głównego. Na co zwrócić uwagę? Na pewno na barwę, która najlepiej by była neutralna. Gdy główna oprawa jest zbyt biała możemy osiągnąć szpitalny efekt, natomiast przy ciepłej barwie osiągniemy bardzo senny klimat.  Oczywiście w tym przypadku duże znaczenie ma rodzaj samej oprawy, jest to główna lampa, która ma za zadanie oświetlić ale również wpasować się w design całości.

Mimo wszystko, główna oprawa nie zawsze doświetli każdy kąt pomieszczenia. Rozwiązania wtedy są dwa:

  • można zastosować mobilne oświetlenie, które będzie spełniało każde zadanie, jesteśmy w wstanie manipulować nim jak tylko chcemy,

  • a także można dobrać oświetlenie funkcjonalne, które będzie odpowiadało za doświetlenie odpowiedniej części, np. lampa stołowa, oświetlenie schodów lub kinkiet,

  • możemy użyć światła do podkreślenia niektórych elementów, tj. obraz, ozdobna ściana czy ciekawy element wystroju.

Co więcej, światło może pełnić typową funkcję ozdobną. Ten typ pomoże stworzyć odpowiedni klimat w naszym wnętrzu. W miejscach gdzie odpoczywamy warto dodać ozdobne lampy, które będą dawać ciepłe światło, sprzyjającą relaksowi.  Barwą jesteśmy w stanie sukcesywnie budować nastrój i klimat.

Światło może być również samo w sobie elementem ozdobnym. Pustą ścianę możemy przyozdobić ledami, bądź możemy wpasować je w ozdobny element pomieszczenia.

Światło jest kreatorem naszych czterech ścian. W prosty i dość budżetowy sposób możemy zbudować klimat naszego wnętrza, określić design dzięki oprawie, a także podkreślać i maskować niektóre detale. Na szczęście współcześni producenci opraw mają bardzo szeroki asortyment w dodatku nie tylko w kosmicznych cenach, dzięki czemu każdy dobierze coś dla siebie.